Odchyt zvířat

Odchyt zvířat - informace, doporučení

Pro obce a organizace naše firma zajišťuje mimo jiné i odchyt nebezpečných /toulavých/ zvířat. 

Vzhledem k dlouholetým zkušenostem uvádíme několik rad a tipů, jak se v takové situaci chovat. 

Zásada je zbytečně se nevystavovat riziku poranění zvířetem. V případě poranění Vám nemůžou vzniknout nároky související s pracovním úrazem. Dle platné legislativy může odchyt provádět pouze osoba k tomu oprávněná. Vždy ověřte zda se nejedná o zvíře některého z místních občanů - obecní rozhlas, informativní SMS občanům. 

V případě žádosti o odchyt naší firmou doporučujeme stálou fyzickou kontrolu daného zvířete až do příjezdu našeho pracovníka. Stává se /často/, že po našem příjezdu se zvíře na původním místě již nenachází. Tím předejdete nákladům spojeným se zbytečným výjezdem. 

Odchyt na volném prostranství může být i neúspěšný s ohledem na strach zvířete z lidí a možnostem se k němu přiblížit. Pokud se nedostaneme na vzdálenost menší než 10m je šance na odchyt ve volném prostoru malá. Ideální je zvíře navábit např. pamlsky do uzavřeného prostoru /zahrada, dvůr, kotec.../. Uzavřený prostor je nutné zkontrolovat, zda není příliš nízký nebo zda nemá "díry". Pokud tomu tak je, je nutné z vnější strany otvory zahradit /desky, palety.../ 

Odchyt zvířat je vhodné provádět za denního světla, v noci je tato práce velmi riziková. 

K odchytu je vždy nutná i Vaše spolupráce - na pomoc přizvěte např. dobrovolné hasiče - tato praxe se osvědčila v řadě obcí. 

Pokud se jedná o agresivního jedince nebo zvíře, ke kterému se nedá přiblížit pro jeho plachost, používáme k imobilizaci narkotizační foukačku nebo pušku. I v případě přesné střelby není vyloučen únik nastřeleného zvířete. Narkotizační látka je u vystresovaného zvířete hůře vstřebávána a obranné mechanizmy organizmu se vybudí natolik, že k imobilizaci nemusí dojít dostatečně. Zvíře je schopno po nástřelu běžet i několik set metrů a trvá minimálně 15 minut než látka zabere dostatečně. Množství léčiv se dávkuje odhadem hmotnosti daného zvířete a není nikdy přesná. V případě útěku zvířete je nutné jej následovat a dohledat. 

U menších plemen používáme odchytové tyče. Jsme vybaveni sítí na divoká zvířata. Nabízíme odchytové klece. V oblasti odchytu plazů využíváme pomoc herpetologa ze ZOO Olomouc. Umístění odchycených zvířat je závislé na smlouvě mezi útulkem a obcí. Obec je povinná se ze zákona postarat o opuštěné nebo zraněné zvíře v její územní příslušnosti.

 

KONTAKTY NA ÚTULKY A MOŽNOSTI UMÍSTĚNÍ ZVÍŘAT V OKOLÍ OLOMOUCE:

PSI:

Liga na ochranu zvířat Olomouc - Útulek pro psy Olomouc - Neředín /letiště/    583 210 759

Ajsha a.s. - Voříšek - útulek pro psy, Samota 133, Čechy pod Kosířem            776 189 235

KOČKY:

Vetmedical s.r.o. Selské náměstí 58, Olomouc - Chválkovice                          585 313 821, 602 729 131

PTÁCI:  

Záchranná stanice Stránské, Stránské 55, Břidličná                                       777 256 577, 554 291 000

Sběrné místo - Olomouc pan Andrés                                                             602 582 721

LESNÍ ZVĚŘ:

- vždy příslušné myslivecké sdružení                                                                                                      

                                                                                  

Video z odchytu

REFERENCE /Kde už jsme byli?/:

Nejdelší spolupráci máme s Městskou Policií Olomouc a odborem životního prostředí Statutárního města Olomouc.

Bílá Lhota, Drahanovice, Otaslavice, Hněvotín, Příkazy, Náměšť na Hané, Bělkovice-Lašťany, Blatec, Bystročice, Červenka, Horka nad Moravou, Jívová, Krchleby, Křelov-Břuchotín, Loučka, Lutín, Senice na Hané, Skrbeň, Slatinice, Těšetice, Prostějov, Polkovice, Ředitelství silnic a dálnic, Povodí Moravy, ZOO Olomouc, Cholina, Paseka, Daskabát, Pňovice, Prostějov-MP, Dolní Újezd, Dlouhá Loučka, Krčmaň, Kostelec na Hané, Vrbátky, Tršice, Lipina, Huzová, Interfracht, Moravské železárny, Moravičany, Vrbátky, John Crane, Farmak

CO JSME ODCHYTILI?

95% psi, zbytek tvoří kočky, dravci, labutě, kachny divoké, holuby a jiní ptáci, srny, kuny, ovce, jalovice, potkani, makak, bobr

ÚSPĚŠNOST ODCHYTŮ: 96,9%